В Тернопільській ОДПІ відбувся черговий сеанс телефонного зв’язку «гаряча лінія». На запитання додзвонювачів відповідала начальник відділу адміністрування ПДВ та контролю за відшкодуванням ПДВ Лариса Овсійчук. У матеріалі висвітлені актуальні питання проведеного телефонного сеансу.
З якого місяця платники ПДВ повинні подавати декларації з цього податку уже за новою формою? Наскільки знаю, зміни були ще у травні, а офіційно опубліковано у липні?
Так, справді зміни до звітності з ПДВ були унесені наказом Мінфіну № 503 ще 25 травня цього року, а опублікований документ був 01.07.2016р. в №49 “Офіційного вісника України”. Податкова звітність з ПДВ зі змінами, внесені даним наказом, вперше подається: за серпень (граничний строк подання 20.09.16р.) – “місячними платниками”, за 4 квартал (граничний строк подання – 10.02.17р.) – “квартальними платниками”. Ці правила встановлені статтею 46 Податкового кодексу.
Наша фірма нещодавно стала платником ПДВ, але у нас уже появились постійні клієнти, яким ми щоденно відпускаємо свою продукцію. Чи може бухгалтер складати по цьому покупцю одну зведену накладну, для прикладу, раз на місяць?
Так, це Податковим кодексом дозволено. Стаття 201 гласить, що платники податку в разі здійснення постачання товарів чи послуг, постачання яких має безперервний або ритмічний характер, можуть складати не пізніше останнього дня місяця, в якому здійснено такі постачання, зведені податкові накладні на кожного платника податку, з яким постачання мають такий характер, з урахуванням усього обсягу постачання протягом такого місяця. Визначення ритмічного характеру постачань можемо знайти безпосередньо в п.201.4 Кодексу, а от визначення безперервних постачань слід шукати в Господарському кодексі, норми якого регулюють порядок складання договорів. Так, в статті 267 даного кодексу зазначено, що строк постачання встановлюється сторонами в договорі з огляду на необхідність безперебійного постачання товарів споживачам. Тобто, платник ПДВ може самостійно визначати, постачання яких товарів носить безперервний характер, керуючись при цьому умовами договору.
Керівник фірми, яка є платником ПДВ, запитує в бухгалтера, чи можна включати до складу податкового кредиту суми закупок окремих товарів, які він проводить в спеціалізованих магазинах і має від них касові чеки?
Відповідно до загальних правил, які встановлені Податковим кодексом, при здійсненні операцій з постачання товарів чи послуг, платник податку – продавець зобов’язаний скласти податкову накладну, зареєструвати її в Єдиному реєстрі податкових накладних та надати покупцю за його вимогою. І тоді така накладна є для покупця таких товарів підставою для нарахування сум податку, що відносяться до податкового кредиту.
Однак, законодавством передбачено випадки, коли підставою для нарахування податкового кредиту можуть бути й інші документи. Їх вичерпний перелік дає стаття 201 Податкового кодексу. У Вашому випадку це можуть бути і касові чеки, які містять суму отриманих товарів та загальну суму нарахованого податку. Також, обов’язково має бути фіскальний номер та податковий номер такого постачальника. Але, хочу застерегти, що загальна сума отриманих товарів не може перевищувати 200 гривень за день (без ПДВ).
Наш постачальник, згідно рішення суду, перерахував нам суму штрафних санкцій за порушення умов господарського договору. Чи треба включати цю суму до бази оподаткування ПДВ?
Ні, не потрібно. Відповідь знаходимо у статті 188 Податкового кодексу, яка говорить, що база оподаткування операцій з постачання товарів чи послуг визначається виходячи з їх договірної вартості. А дальше, у ній прописано, що до складу договірної (контрактної) вартості не включаються суми неустойки (штрафів або пені), три проценти річних та інфляційні, що отримані платником податку внаслідок невиконання або неналежного виконання договірних зобов’язань.
Відділ організації роботи Тернопільської ОДПІ