Останнім часом платники найбільше цікавляться правилами реєстрації та застосування РРО, тож пропонуємо для ознайомлення одне із таких запитань. Відповідь надає начальник відділу комунікацій ТОДПІ Василь Карпа.
– Знаючи, що з другої половини року платники третьої групи – фізичні особи повинні мати касові апарати, я заздалегідь хочу їх придбати та зареєструвати. Як це зробити, які документи необхідно подати до податкової?
Відповідно Порядку реєстрації та застосування реєстраторів розрахункових операцій № 417 для реєстрації РРО суб’єкт господарювання подає до податкової інспекції:
– заяву про реєстрацію РРО за формою № 1-РРО;
– копію документа, що підтверджує факт купівлі або безоплатного отримання РРО у власність, чи іншого документа, що підтверджує право власності або користування РРО;
– копію документа на право власності або іншого документа, що дає право на розміщення господарської одиниці, де буде використовуватися РРО;
– копію договору суб’єкта господарювання з Центром сервісного обслуговування про технічне обслуговування та ремонт РРО.
Реєстраційна заява має бути підписана керівником суб’єкта господарювання або фізичною особою – підприємцем із зазначенням дати подання. Усі розділи реєстраційної заяви підлягають обов’язковому заповненню.
Копії документів засвідчуються підписом керівника суб’єкта господарювання або особистим підписом фізичної особи – підприємця.
У разі подання реєстраційної заяви в паперовому вигляді суб’єктом господарювання пред’являються оригінали відповідних документів.
При поданні реєстраційної заяви в електронному вигляді оригінали таких документів пред’являються в податковій інспекції разом із довідкою ЦСО про опломбування РРО та актом введення в експлуатацію.
Оригінали документів, крім реєстраційної заяви, повертаються суб’єкту господарювання, а копії залишаються в податковій інспекції.
Суб’єкти господарювання, включені до системи подання податкових документів в електронному вигляді, можуть подавати реєстраційні заяви в електронній формі засобами телекомунікаційного зв’язку з дотримання вимог Законів України «Про електронні документи та електронний документообіг», «Про електронний цифровий підпис».
Порядок та строки розгляду реєстраційних заяв, поданих в електронному вигляді, є такими самими, як і для реєстраційних заяв, поданих у паперовому вигляді.
У разі подання заяви в електронному вигляді суб’єкт господарювання може отримати довідку про резервування фіскального номера РРО та копію реєстраційного посвідчення засобами телекомунікаційного зв’язку на адресу своєї електронної пошти. Для цього в реєстраційній заяві суб’єкт господарювання зазначає спосіб отримання таких документів: в електронному вигляді на електронну пошту, адресу якої зазначено в заяві, або безпосередньо в органі доходів і зборів.
У разі відсутності підстав для відмови в реєстрації РРО посадова інспекції не пізніше двох робочих днів з дня надходження документів приймає рішення про можливість реєстрації РРО, формує та резервує фіскальний номер РРО в інформаційній системі та видає суб’єкту господарювання довідку про резервування фіскального номера РРО за формою № 2-РРО.
Довідка про резервування фіскального номера дійсна протягом п’яти робочих днів з дати її видачі / надсилання на адресу електронної пошти суб’єкта господарювання.
Протягом п’яти робочих днів з дати видачі/надсилання на адресу електронної пошти довідки про резервування фіскального номера суб’єкт господарювання повинен забезпечити переведення РРО у фіскальний режим роботи: занесення фіскального номера до фіскальної пам’яті РРО, персоналізацію та опломбування РРО в ЦСО.
Для завершення процедури реєстрації РРО до закінчення терміну дії довідки про резервування фіскального номера потрібно надати до ДПІ копію довідки про опломбування РРО та акт введення в експлуатацію РРО. У разі ненадання або несвоєчасного надання зазначених документів довідка про резервування фіскального номера вважається недійсною.
Після отримання належним чином оформлених документів посадова особа ДПІ не пізніше наступного робочого дня проводить реєстрацію РРО шляхом внесення даних до інформаційної системи та надає суб’єкту господарювання реєстраційне посвідчення РРО за формою № 3- РРО, що засвідчує реєстрацію РРО.
Датою реєстрації РРО, яка зазначається в реєстраційному посвідченні, є дата, що відповідає даті внесення даних до інформаційної системи.
До реєстраційного посвідчення вносяться записи щодо назви та адреси господарської одиниці, де використовується РРО, а також найменування ДПІ за адресою такої господарської одиниці та дати початку обліку РРО у цьому органі.
Відділ комунікацій Тернопільської об’єднаної ДПІ
ГУ ДФС у Тернопільській області